Sædefødsel og underkropspræsentation
Moder Natur har sørget for at langt de fleste babyer vender med hovedet nedad, når termin nærmer sig. Men langt de fleste er ikke alle, og måske venter netop du en drillepind, der vender numsen nedad i det man kalder underkropspræsentation. Hvad betyder det, når man får at vide, at barnet ikke ligger med hovedet nedad? Kan det have konsekvenser for resten af graviditeten, og kan det lade sig gøre at føde vaginalt? At være gravid med et barn i underkropspræsentation kan give anledning til mange bekymringer og overvejelser. Forhåbentlig er vores indlæg om underkropspræsentation både lærerigt og beroligende, så læs med!
Underkropspræsentation?
Du kan tro de små banditter laver avancerede svømmekunster under en graviditet! Hen ad vejen bliver pladsen i livmoderen dog mere og mere trang, og hen mod termin lægger de fleste børn sig klar med hovedet nedad. En baby der ligger med numsen ned i 7. måned har fortsat plads og kan nå at få vendt sig i tide, men med en måned eller mindre tilbage til termin har den lille dårligt plads til at slå en kolbøtte. I Danmark er der årligt ca. 2200 børn, der ligger med numsen nedad ved termin, svarende til 3-4%.
I den sidste del af graviditeten ligger jordemoderbesøgene mere hyppigt, og hver gang vil jordemoderen vurdere, hvordan barnet vender. Hvis jordemoderen fornemmer at hovedet ikke vender nedad vil den gravide typisk blive henvist til fødemodtagelsen mhp. en ultralydsundersøgelse, som kan vise barnets faktiske placering.
Hvad skal der ske, hvis mit barn ligger i underkropspræsentation?
Hvis barnet ikke ligger med hovedet nedad efter uge 36+0, vil en fødselslæge vurdere om det er muligt at tilbyde vendingsforsøg. Kort fortalt betyder vendingsforsøg, at en fødselslæge med sine hænder på den gravides mave forsøger vende baby i maven så hovedet vender nedad. Det sker på den gravides fødeafdeling og under tæt overvågning af barnet. Målet med et vendingsforsøg er at få babyen til at vende med hovedet nedad, som er den mest optimale position for vaginal fødsel.
Hvordan bliver et barn der vender med numsen nedad født?
Lykkes eller ønskes vendingsforsøg ikke, er der to muligheder for fødslen – enten en vaginal fødsel med numsen først, hvilket kaldes en sædefødsel eller et planlagt kejsersnit. Fødselslægen vil fortælle om fordele og ulemper ved henholdsvis kejsersnit og vaginal sædefødsel. Samlet set er begge fødselsmåder sikre.
Der er dog visse kriterier som skal være opfyldt for at en sædefødsel er mulig. Bl.a. skal barnet være >34 uger, være vurderet til en fødselsvægt mellem 2500-4000 og ikke være væksthæmmet. Derfor skal en speciallæge altid vurdere om det er forsvarligt at planlægge sædefødsel.
Blandt kvinder som forsøger en vaginal sædefødsel lykkes det for cirka halvdelen. Den anden halvdel får foretaget et akut kejsersnit under fødslen, hvilket kan skyldes manglende fremgang i fødslen.
Selve fødslen kan foregå liggende eller stående, hvis altså din jordemoder og fødeafdeling har erfaring med begge fødestillinger. Under hele fødslen bliver der holde godt øje med fosterets hjerteaktivitet, og man vil lave ultralydsundersøgelser af hvordan barnet ligger forud for fødslen. Mulighederne for smertelindring er de samme som ved fødsel af et barn med hovedet nedad, men af hensyn til sikkerhed for barnet er fødsel i vand ikke muligt.
Indtil pressefasen forløber fødslen som ved fødslen af et barn i hovedpræsentation. Spædbørn har relativt store hoveder, og ved en fødsel af et barn med hovedpræsentation vil man typisk opleve at resten af kroppen kommer hurtigt ud, når først hovedet er født. Mange fødsler i sædestilling foregår på samme måde på trods af, at barnets største og mindst eftergivelige del, hovedet, kommer til sidst. En sjælden gang i mellem kan der være besvær med at få hovedet født og her kan læge og jordemoder benyttes sig af specifikke håndgreb eller en fødselstang. Det sker oftest grundet for langsom fremgang i fødslen, men kan også blive nødvendigt hvis barnets hjertelyd er påvirket. Langt de fleste børn, der har haft påvirket hjertelyd har haft det så kortvarigt, at det ikke medfører senfølger.
Ved fødsel af et barn i underkropsstilling vil der oftest være flere mennesker på fødestuen. Der skal altid være en fødselslæge med til at tage imod barnet i samarbejde med jordemoderen. Derudover til der typisk være en børnelæge tilstede i fødselsøjeblikket. Tidligt i fødslen kommer en narkoselæge forbi for at vurdere den fødende, så de kan være klar til hurtigt at bedøve, hvis det bliver nødvendigt med akut kejsersnit. Derudover kan der være jordmødre eller læger under uddannelse, eller andre der kan bruge fødslen til vigtig læring. Man er altså i gode hænder, hvis man vælger en vaginal fødsel, selvom det kan virke overvældende med alle de mennesker.
Tag en god snak med din fødselslæge/jordemoder, hvis du er i tvivl om hvorvidt vaginal sædefødsel eller planlagt kejsersnit er det rigtige for dig og din partner.
Kilder
Vejledningen “Underkropspræsentation” af Dansk Selskab for Obstetrik og Gynækologi
Underkropspræsentation – Lægehåndbogen på sundhed.dk
Billede af: Madalyn Cox fra unsplash.com
Forfatter
Oprindeligt publiceret af Læge Cecilie Mølgaard Arildsen
Fagligt opdateret af Johanne Ejby Bidstrup Læge
Opdateret d. 5/3/2026
Opdatering reviewet af Læge Anna Kjær Kristensen


